20180612

zmarła Prof. Nina Kiraly

Data: 12.06.2018
zmarła Prof. Nina Kiraly

Z wielkim bólem zawiadamiamy, że zmarła Prof.  Nina Kiraly (z domu Dubrowskaja).
Urodzona w Moskwie, po osiedleniu się na Węgrzech wykładała na Uniwersytecie w Budapeszcie, później – na przełomie lat 70/80. – na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w latach 1993-99 pełniła funkcję dyrektora OSZMI (Instytutu i Muzeum Teatru Węgierskiego). Do 2013 współpracowała jako konsultant do spraw międzynarodowych z Teatrem Narodowym w Debrecenie, a od 2014 do śmierci – z Węgierskim Teatrem Narodowym w Budapeszcie. Świetne profesjonalne rozeznanie w światowym życiu teatralnym i znajomość języków pozwalały Jej przedstawić węgierskiej publiczności w ramach festiwalu Teatru Narodowego dzieła najlepszych europejskich reżyserów i scenografów. Zasiadała w jury wielu festiwali teatralnych na Węgrzech i za granicą.
 Nina Kiraly   była wybitnym historykiem teatru, znawczynią dziejów polskiej i wschodnioeuropejskiej sceny. Jej zawodową miłością był teatr polskiej awangardy, szczególnie teatr Tadeusza Kantora. Była autorką licznych publikacji, inicjatorką przekładów i wydawania wielu ważnych teatralnych książek.