Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebrania katedr

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2018

20180524
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

UWAGA! WYKŁAD ZOSTAJE PRZENIESNIONY NA JESIEŃ! Tam, gdzie spotykają się historia, pamięć i wyobraźnia. Przypadek Mariusa Ivaškevičiusa

Data: 24.05.2018
Czas rozpoczęcia: 11 30
Miejsce: Kraków, ul. Gołębia 20, sala 16
UWAGA! WYKŁAD ZOSTAJE PRZENIESNIONY NA JESIEŃ! Tam, gdzie spotykają się historia, pamięć i wyobraźnia. Przypadek Mariusa Ivaškevičiusa

Pracownia Kultury Litwy przy Katedrze Kultury Literackiej Pogranicza serdecznie zaprasza na wykład doc. dra Aurimasa Švedasa (Uniwersytet Wileński)

Tam, gdzie spotykają się historia, pamięć i wyobraźnia. Przypadek Mariusa Ivaškevičiusa.

Język wykładowy: angielski.

Prozaik i dramaturg Marius Ivaškevičius (ur. 1973) jest jedną z najbardziej wyróżniających się osobowości w literaturze litewskiej XXI w. Jego powieść Žali (Zieloni, 2002), dramaty Madagaskaras (Madagaskar, 2004), Mistras (Mistrz, 2010), Išvarymas (Wygnanie, 2012) oraz spektakle na ich podstawie zasłużenie traktowane są jako wyjątkowe dzieła, o fundamentalnym znaczeniu dla procesu formowania się w dobie niepodległości wrażliwości historycznej społeczeństwa litewskiego. Dlaczego idee Ivaškevičiusa są istotne nie tylko ze względów artystycznych, ale i społecznych? Jakie stereotypy obalają oraz jakie idee proponują odbiorcom jego teksty i spektakle? Na te i inne pytanie będzie się starał odpowiedzieć nasz gość.


Doc. dr Aurimas Švedas jest pracownikiem Uniwersytetu Wileńskiego. Jego zainteresowania obejmują: teorię historii, historię kultury w Litwie sowieckiej i posowieckiej, relację pamięci zbiorowej i historiografii, historię oraz film. Badacz od 10 lat przy wykorzystaniu metody oral history tworzy portrety wybitnych osobowości ze świata litewskiej nauki i sztuki. W 2016 r. za pisarstwo publicystyczne otrzymał Nagrodę Ministra Kultury. Najnowszą książką Švedasa jest wywiad rzeka z litewską germanistką, teatrolożką, działaczką na rzecz praw człowieka Ireną Veisaitė (Irena Veisaitė: Gyvenimas turėtų būti skaidrus, 2016).

Fot. Lukas Balandis