Zobaczyć tłumacza

Termin: 13.11.2017 - 22.12.2017
Miejsce: Arteteka, Wojewódzka Biblioteki Publicznej w Krakowie

Wydział Polonistyki UJ, Centrum Badań Przekładoznawczych i Koło Naukowe wKoło Tłumaczeń oraz Arteteka z przyjemnością zapraszają na wystawę „Zobaczyć tłumacza”.

„Zobaczyć tłumacza” to seria portretów tłumaczy literatury wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską. Wystawa jest zaproszeniem do zajrzenia za kulisy powstawania najciekawszych przekładów literackich ostatnich lat.

„Fotografując bohaterów, starałam się nie być intruzem, lecz pokazać człowieka. Zdecydowałam się na portret we wnętrzu, w miejscu, w którym tłumacze najbardziej lubią przebywać, najczęściej pracują. A planując rozmieszczenie i rozmiar fotografii, chciałam osiągnąć poczucie, jakby naprawdę wchodziło się do mieszkania tłumaczy” – mówi Renata Dąbrowska.

Na wystawie zobaczymy portrety tłumaczy literatury wielu języków:

Danuta Cirlić-Straszyńska – język chorwacki, serbski, macedoński

Piotr Cholewa – język angielski

Andrzej Jagodziński – język czeski i słowacki

Ireneusz Kania – przekłada z 16 języków w tym: hebrajskiego, portugalskiego, sanskrytu i tybetańskiego

Andrzej Kopacki – język niemiecki

Anna Korzeniowska-Bihun – język ukraiński

Małgorzata Łukasiewicz – język niemiecki

Carlos Marrodan Casas – język francuski, hiszpański, portugalski

Alicja Oczko – język niderlandzki i niemiecki

Bogusława Sochańska – język duński

Anna Wasilewska – język włoski i francuski

Dariusz Żukowski – język angielski i perski

Renata Dąbrowska (ur. 1983) to wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2012 wydała album z fotografiami pt. "Ja, Renata Dąbrowska – 100 Portretów”. Fotografuje m. in. dla „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Newsweek Polska”, „Polityki”, „Wprost”, „Tygodnika Powszechnego”.

Wystawa jest otwarta od 13 listopada do 22 grudnia 2017 r. w Artetece.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie dyskusja pt. "O widoczności tłumacza", w której udział wezmą Justyna Czechowska, Magda Heydel oraz Tomasz Pindel.

Spotkanie odbędzie się 13 listopada 2017 o godzinie 18.00 na I piętrze Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wstęp wolny.

Patronami wydarzenia są:

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Centrum Badań Przekładoznawczych UJ