Ministerialny grant na rozbudowę "Bibliografii Polskiej" Estreichera

Termin: 01.08.2017

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przeznaczy 2,18 mln złotych na drugi etap prac nad drukowaną edycją "Bibliografii Polskiej" Estreichera oraz nad rozbudową jej elektronicznej wersji. Projekt prof. Wacława Waleckiego z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał finansowanie w rozstrzygniętym właśnie konkursie w ramach modułu Dziedzictwo narodowe Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH).

Dziedzictwo narodowe to jeden z trzech, obok Uniwersaliów oraz Fundamentów, modułów NPRH. W jego ramach wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych, a także inicjatywy stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym. Jak poinformowało MNiSW, w konkursie udział wzięło 249 wniosków. Resort nauki zakwalifikował do finansowania 28 z nich łączną kwotę niemal 31 mln złotych.

Projektowi Biografia Estreichera - Etap II: Kontynuacja edycji drukowanej oraz rozbudowa elektronicznej wersji "Bibliografii Polskiej" Estreichera, którego kierownikiem jest prof. Wacław Walecki z Katedry Historii Literatury Staropolskiej UJ, przyznano 2,18 mln zł dofinansowania. Opiera się on na trzech podstawowych modułach przewidzianych do realizacji w okresie 5-letnim. Pierwszy z nich polegać będzie na kontynuacji opracowania bibliografii druków XV-XVIII stulecia. W planach jest m.in. gromadzenie źródeł do zbiorowej publikacji cyfrowej Starodruki polskie w państwowych bibliotekach Białorusi, Ukrainy i Rosji wedle posiadanych zapewnień na temat udostępnienia materiałów i współpracy z partnerami zagranicznymi, a także publikacja książkowa i cyfrowa tomu zawierającego druki znane jedynie z unikatowego archiwum Estreicherów będącego w posiadaniu Centrum Badawczego Bibliografii Polskiej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Drugi moduł przewiduje kontynuację publikowania w formie książkowej dalszych trzech tomów Estreichera Bibliografii Polskiej XIX stulecia oraz kolejnych zeszytów tomu Kraszewski J.I. Ostatnim celem będzie dalsza rozbudowa i unowocześnianie Elektronicznej Bazy Bibliografii Estreichera.

Prof. Wacław Walecki jest polonistą, historykiem literatury staropolskiej i oświeceniowej, tekstologiem, wydawcą literatury polskiej, nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki. Jako redaktor serii Złotych Ksiąg UJ został za jej przygotowanie uhonorowany przez rektora UJ w roku 2004 Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. W roku 2007 roku otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej za całokształt działalności na polu kultury, a w roku 2012 Medal Komisji Edukacji Narodowej. Był członkiem Kolegium Redakcyjnego pisma Wydziału Polonistyki UJ Wielogłos, a obecnie jest w składzie Komitetu Redakcyjnego Ruchu Literackiego. W spisie publikacji ma ok. 500 pozycji (w tym własne autorskie książkowe i typu "papers", edycje naukowe, popularnonaukowe oraz redaktorskie). Jest redaktorem naukowym Skarbczyka Bibliofila i Biblioteki Tradycji Literackich.

NPRH wspiera polskich naukowców od 2010 r. Fundusze przyznawane w ramach programu mają m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową oraz upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie.

Data opublikowania: 01.08.2017
Osoba publikująca: Janusz Smulski