Nagroda dla Aleksandry Smoleń

Termin: 09.05.2016

studentka edytorstwa na Polonistyce UJ laureatką nagrody głównej w konkursie "Tłumacze świata" na recenzję przekładu książki nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Werdykt Jury Konkursu „Tłumacze świata" na recenzję  przekładu książki nominowanej w 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

​Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od pierwszej edycji docenia znaczenie pracy tłumaczy i jakości przekładów, które wchodząc do polskiej literatury stają się jej częścią i wpływają na współczesną polszczyznę. Tłumaczenia stanowią ogromną część rynku książki w naszym kraju, a ich twórcom z pewnością należy się uwaga i uznanie, dlatego tak bardzo potrzeba u nas fachowej krytyki przekładu, która umiejętnie pokaże, że tylko bardzo dobre i wybitne tłumaczenia rzeczywiście wzbogacają naszą literaturę i język. Stąd pomysł stworzenia konkursu „Tłumacze świata" na recenzję przekładów obcojęzycznych utworów nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, dającego młodym krytykom – znawcom zagadnień przekładu możliwość spróbowania swoich sił w dziedzinie, w której tak wiele jest do zrobienia.

Spośród dziesięciu prac zakwalifikowanych do pierwszej edycji Konkursu, osiem poświęconych było przekładowi książki Jenny Nordberg Chłopczce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie autorstwa Justyna Huni (wyd. Czarne); dwie zaś przekładowi książki Åsne Seierstad Jeden z nas. Opowieść z Norwegii pióra Iwony Zimnickiej (wyd. W.A.B.).

Jury w składzie: Magdalena Heydel (Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, Wydział Polonistyki UJ, przewodnicząca), Dorota Kozicka (Katedra Krytyki Literackiej, Wydział Polonistyki UJ) i Stanisław Zawiśliński (Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego UW) postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę główną – bon na zakup książek o wartości 400 zł od WP UJ oraz nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł – za świetnie skomponowaną i napisaną, merytoryczną, przekonującą i dobrze uargumentowaną pracę pt. „Taniec z tłumaczem" – otrzymuje pani Aleksandra Smoleń (UJ). Jej recenzja książki Chłopczyce z Kabulu Jenny Nordberg w tłumaczeniu Justyna Huni udowadnia, że krytyka przekładu to nie nudne i mozolne zestawianie pojedynczych słów czy fraz, ale pełnoprawna i fascynująca dziedzina krytyki literackiej. W swoim szkicu Aleksandra Smoleń łączy wysokie kompetencje językowe i przekładoznawcze z pomysłowością i wyrafinowanym stylem.

Wyróżnienie – bon na zakup książek o wartości 200 złotych od WP UJ oraz nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł – za interesującą, dobrze napisaną recenzję, świadczącą o wysokich kompetencjach przekładoznawczych autorki oraz rzetelności i staranności w dobieraniu przykładów, otrzymuje pani Weronika Sztorc (UW) za pracę pt. „Kiedy Manusz staje się Mehran(em)" także poświęconą przekładowi autorstwa Justyna Huni.

Na wniosek Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – któremu marzy się wykształcenie krytyków przekładów ze wszystkich, nie tylko głównych języków – Jury postanowiło przyznać wyróżnienie honorowe pani Aleksandrze Wilkus-Wyrwie (UAM) za pracę na temat przekładu książki Jeden z nas. Opowieść z Norwegii Åsne Seierstad autorstwa Iwony Zimnickiej. Praca Pani Wilkus-Wyrwy jest odważną i ambitną próbą zmierzenia się z niełatwą książką, tłumaczoną z języka mniej powszechnie używanego. Przy ocenie tej recenzji Jury skorzystało z pomocy tłumaczki literatury norweskiej, pani Marii Gołębiewskiej-Bijak, członka Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury – partnera Konkursu.

Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody książkowe i wejściówki na Warszawskie Targi Książki. Autorki wyróżnionych prac zostaną zaproszone na finał 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki do Warszawy, którego gośćmi będą m.in. Jenny Nordberg i Justyn Hunia. Wręczenie nagród odbędzie się 21 maja podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki. Fundatorem nagród pieniężnych jest Kulczyk Investments, mecenas Nagrody im. Kapuścińskiego.

Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Konkursu dziękujemy za nadesłane prace,

a laureatkom serdecznie gratulujemy!

Przewodnicząca Jury

Magdalena Heydel

Nagrodzone recenzje :

Informacje o programie finału 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki:

Informacje o dyskusjach (finalistów nagrody oraz  tłumaczy, a także o wszystkich spotkaniach autorskich odbywających się w ramach Dnia Reportażu na warszawskich Targach Książki:

Odpowiedź Justyna Huni na recenzje nagrodzone w konkursie.

Data opublikowania: 09.05.2016
Osoba publikująca: Janusz Smulski